Už o pár dní – v piatok 12.6. – vypukne v sereďskom campingu sviatok všetkých fanúšikov (naj)extémnejších metalových žánrov s názvom Flesh Party, ktorí sa môžu tešiť na vystúpenia zahraničných hviezd aj domácej žánrovej špičky. S organizátorom Romanom Halmom sme sa porozprávali o jeho ceste k metalu, kapele CRANIOTOMY a najmä o „Fleshke“.
Kedy a ako si sa dostal k metalu? A čo pre teba metal znamená - životnú filozofiu, koníček, psychohygienu alebo niečo iné?
Úplne prvý kontakt s metalom som mal približne v desiatich rokoch cez staršieho brata. Ten skutočný „zápal“ však prišiel až okolo dvanástich rokov, keď som sa o hudbu začal aktívne zaujímať a neskôr si zháňať prvé nahrávky na MC kazetách. Bavíme sa o rokoch približne 1991 až 1993. Metal pre mňa od začiatku nebol len hudba, ale životný štýl, ktorý ma sprevádza už viac ako 33 rokov. Prakticky som mu obetoval celý svoj život – všetko sa točí okolo tvrdej hudby. Od začiatku som sa ju snažil podporovať, najprv nákupom kaziet, neskôr CD a hlavne podporou česko-slovenskej scény. Od roku 2001 organizujem koncerty pod značkou Flesh Party a neskôr aj festival Flesh Party Open Air, ktorý funguje dodnes. Celkovo ide už o viac ako 40 podujatí. Okrem toho hrám v kapele CRANIOTOMY, ktorá funguje už 28 rokov. Máme na konte šesť albumov a viac ako 500 odohraných koncertov po celom svete. Precestovali sme tisíce kilometrov a venovali tomu obrovské množstvo času a energie. Ťažko to nazvať inak ako životná cesta – určite to nie je len nejaký dočasný výstrel.
Si dlhoročným členom vyššie spomínanej deathmetalovej kapely CRANIOTOMY, ktorá na domácej scéne pôsobí už od roku 1998. Zatiaľ posledný album s názvom "Ripped Out By Violence" ste vydali v roku 2022. Pripravujete aktuálne nové skladby, prípadne vydanie nového albumu? Kde všade vás budú môcť v najbližšej dobe vidieť fanúšikovia naživo?
CRANIOTOMY existujú od roku 1998, no aktívne sme hrali už skôr – približne od roku 1995, ešte bez názvu. Od začiatku ide o nepretržitú aktivitu bez väčších prestávok. Od posledného albumu „Ripped Out By Violence“ už ubehli štyri roky. Pracujeme však na novom materiáli, aj keď pomalšie než v minulosti. Momentálne máme rozpracované štyri nové skladby, na plnohodnotný album to však ešte nie je. Nikam sa neponáhľame – času aj energie je dnes menej, ale reálne vidím možnosť nahrávania nového albumu v priebehu budúceho roka, pravdepodobne v lete. Koncertujeme však stále aktívne. Najbližšie nás môžete vidieť na Flesh Party Open Air, potom na Gothoome, Symbolic Festivale v Česku, na jeseň opäť v Anglicku a následne aj v mestách ako Košice či Liptovský Mikuláš. Na budúci rok máme dohodnutých viacero zahraničných koncertov, ale o tom ešte nebudem predbiehať.
Ako vznikla myšlienka začať organizovať v Seredi open air festival Flesh Party? Máte za sebou už 10 ročníkov - ktorý z nich považuješ za zatiaľ najúspešnejší? Aký veľký je organizačný tím festivalu?
Myšlienka vznikla prirodzene – zo snahy podporiť scénu, kapelu a zároveň mať možnosť organizovať vlastné akcie. Bola to kombinácia „príjemného s užitočným“. Začínali sme v roku 2001 s menšími „indoor“ Flesh Party koncertami pre približne 100 ľudí. Postupne sa návštevnosť zvyšovala na 200+, až sme v roku 2013 posunuli koncept na open air festival. Dnes sa návštevnosť pohybuje približne od 300 do 500 ľudí. Z „indoor“ ročníkov boli veľmi silné napríklad koncerty s AHUMADO GRANUJO, PATHOLOGY STENCH, GUTALAX či DISGORGE (MEX). Z open air verzií považujem za najúspešnejší ročník 2024 so SUFFOCATION. Organizačný tím tvorí približne 10 až 12 ľudí v teréne.
Akým spôsobom vyskladávate line-up festivalu? Čo rozhoduje o tom, či danú kapelu pozvete alebo nie? Ak má nejaká slovenská kapela záujem na Flesh Party vystúpiť, ako má postupovať?
Po skončení festivalu sa v podstate hneď začína pracovať na ďalšom ročníku. Prvé ponuky od booking agentov prichádzajú už koncom augusta. Zhruba do polovice novembra sledujeme ponuky a keď nás niečo zaujme, začneme komunikovať a dolaďovať podmienky. Finančné možnosti festivalu sú obmedzené a fungujeme bez sponzorov, takže na tom záleží. Ako prvé riešime headlinerov, potom postupne menšie kapely podľa komunikácie, aktivity a samozrejme aj podľa toho, či sa nám hudobne páčia. Ak má kapela záujem o Flesh Party, najlepšie je poslať nám mail alebo jednoducho hrať čo najlepšie – my si vás už vieme nájsť aj sami (smiech). Hudobne sa zameriavame najmä na extrémne žánre ako death metal, brutal death metal, slam, grindcore, goregrind a príbuzné štýly.
Poďme už k blížiacemu sa 11. ročníku Flesh Party - na čo všetko sa môžu tešiť fanúšikovia, ktorí 12. 6. – 13. 6. 2026 prídu na koncerty do sereďského campingu? Ktoré kapely sú najväčšími ťahákmi tohoto ročníka?
Fanúšikovia sa môžu tešiť presne na to, kvôli čomu na festival chodia – brutálnu muziku, dobrú atmosféru, pohodové kempovanie, kvalitný merch, jedlo a jedinečný festivalový „vibe“. Všetko je na jednom mieste, bez zbytočného presúvania a hľadania ľudí po areáli. Z line-upu určite vyzdvihujeme GUTALAX so svojou „Toi Toi show“, energických ESCUELA GRIND, stálice SQUASH BOWELS či CENOTAPH, technicky brutálny HOUR OF PENANCE, ale aj zábavné kapely ako FALUSOID či GOREGONZOLA. Silný je aj PURULENT a ďalšie mená. Každá kapela má niečo svoje – oplatí sa prísť a zažiť to naživo.
A na záver si zhrňme ešte dôležité informácie pre fanúšikov - aké sú možnosti ubytovania v Seredi a okolí, stanovania v campingu, parkovania, občerstvenia? A kde je možné zakúpiť si vstupenky na Flesh Party 2026?
Predpredaj už bol ukončený, vstupenky sú dostupné už len na mieste. Nebojte sa však – lístkov je dosť, aj keď predpredaj bol jeden z tých lepších (smiech). Ubytovanie v okolí Serede odporúčame riešiť cez booking a podobné portály, kde ešte môžu byť voľné kapacity. Pre fanúšikov je k dispozícii bezplatný festivalový kemp, kde je možné stanovať aj priamo pri aute. Občerstvenie je pestré – od vegánskych jedál cez langoše až po mäsité špeciality rôzneho druhu. Vidíme sa na Flesh Party!
Rozhovor pripravil: Vlado Lauko
Fotografia: archív Romana Halma
